Reviews of Arthur C. Clarke Shortlist

This is a list of shortlisted books and winners of the Arthur C. Clarke award, including ratings for those books that I've read and links to reviews where I've written one. Winners are in bold.

This is a juried award awarded for the best SF novel published in the UK (the author does not have to be British).

2017 Becky Chambers A Closed and Common Orbit 9 out of 10
2017 Yoon Ha Lee Ninefox Gambit 7 out of 10
2017 Emma Newman After Atlas
2017 Tricia Sullivan Occupy Me
2017 Lavie Tidhar Central Station
2017 Colson Whitehead The Underground Railroad
 
2016 Adrian Tchaikovsky Children of Time
2016 Becky Chambers The Long Way to a Small, Angry Planet 9 out of 10
2016 Dave Hutchinson Europe at Midnight
2016 Nnedi Okorafor The Book of Phoenix
2016 Iain Pears Arcadia
2016 James Smythe Way Down Dark
 
2015 Emily St. John Mandel Station Eleven
2015 Michel Faber The Book of Strange New Things
2015 Dave Hutchinson Europe in Autumn
2015 Claire North The First Fifteen Lives of Harry August
2015 M.R. Carey The Girl with All the Gifts
2015 Emmi Itäranta Memory of Water
 
2014 Ann Leckie Ancillary Justice 10 out of 10
2014 Kameron Hurley God's War
2014 Phillip Mann The Disestablishment of Paradise
2014 Ramez Naam Nexus
2014 Christopher Priest The Adjacent
2014 James Smythe The Machine
 
2013 Chris Beckett Dark Eden
2013 Adrian Barnes Nod
2013 Nick Harkaway Angelmaker
2013 Peter Heller The Dog Stars
2013 Ken MacLeod Intrusion
2013 Kim Stanley Robinson 2312 5 out of 10
 
2012 Jane Rogers The Testament of Jessie Lamb
2012 Greg Bear Hull Zero Three
2012 Drew Magary The End Specialist
2012 China Miéville Embassytown 9 out of 10
2012 Charles Stross Rule 34
2012 Sheri S. Tepper The Waters Rising
 
2011 Lauren Beukes Zoo City
2011 Ian McDonald The Dervish House 7 out of 10
2011 Patrick Ness Monsters of Men
2011 Richard Powers Generosity
2011 Tim Powers Declare 5 out of 10
2011 Tricia Sullivan Lightborn
 
2010 China Miéville The City & The City 9 out of 10
2010 Gwyneth Jones Spirit: The Princess of Bois Dormant
2010 Adam Roberts Yellow Blue Tibia
2010 Kim Stanley Robinson Galileo's Dream
2010 Marcel Theroux Far North
2010 Chris Wooding Retribution Falls
 
2009 Ian R. MacLeod Song of Time
2009 Paul J. McAuley The Quiet War
2009 Alastair Reynolds House of Suns
2009 Neal Stephenson Anathem 9 out of 10
2009 Sheri S. Tepper The Margarets
2009 Mark Wernham Martin Martin's on the Other Side
 
2008 Richard K. Morgan Black Man
2008 Stephen Baxter The H-Bomb Girl
2008 Matthew de Abaitua The Red Man
2008 Sarah Hall Daughters of the North
2008 Steven Hall The Raw Shark Texts
2008 Ken MacLeod The Execution Channel
 
2007 M. John Harrison Nova Swing
2007 Jon Courtenay Grimwood End of the World Blues
2007 Lydia Millet Oh Pure and Radiant Heart
2007 Jan Morris Hav
2007 Adam Roberts Gradisil
2007 Brian Stableford Streaking
 
2006 Geoff Ryman Air 10 out of 10
2006 Kazuo Ishiguro Never Let Me Go
2006 Ken MacLeod Learning the World 7 out of 10
2006 Alastair Reynolds Pushing Ice
2006 Charles Stross Accelerando 8 out of 10
2006 Liz Williams Banner of Souls
 
2005 China Miéville Iron Council
2005 Ian McDonald River of Gods 6 out of 10
2005 David Mitchell Cloud Atlas
2005 Richard K. Morgan Market Forces
2005 Audrey Niffenegger The Time Traveler's Wife 8 out of 10
2005 Neal Stephenson The System of the World 5 out of 10
 
2004 Neal Stephenson Quicksilver 5 out of 10
2004 Stephen Baxter Coalescent
2004 Greg Bear Darwin's Children
2004 William Gibson Pattern Recognition
2004 Gwyneth Jones Midnight Lamp
2004 Tricia Sullivan Maul
 
2003 Christopher Priest The Separation
2003 David Brin Kiln People 5 out of 10
2003 M. John Harrison Light 7 out of 10
2003 China Miéville The Scar 9 out of 10
2003 Elizabeth Moon Speed of Dark 9 out of 10
2003 Kim Stanley Robinson The Years of Rice and Salt 6 out of 10
 
2002 Gwyneth Jones Bold As Love
2002 Jon Courtenay Grimwood Pashazade
2002 Peter F. Hamilton Fallen Dragon
2002 Paul J. McAuley The Secret of Life
2002 Justina Robson Mappa Mundi
2002 Connie Willis Passage 8 out of 10
 
2001 China Miéville Perdido Street Station 9 out of 10
2001 Octavia E. Butler Parable of the Talents 8 out of 10
2001 Mary Gentle Ash: A Secret History
2001 Ken MacLeod Cosmonaut Keep 6 out of 10
2001 Alastair Reynolds Revelation Space 6 out of 10
2001 Adam Roberts Salt
 
2000 Bruce Sterling Distraction
2000 Stephen Baxter Manifold: Time
2000 Kathleen Ann Goonan The Bones of Time
2000 Justina Robson Silver Screen
2000 Neal Stephenson Cryptonomicon 9 out of 10
2000 Vernor Vinge A Deepness in the Sky 8 out of 10
 
1999 Tricia Sullivan Dreaming in Smoke
1999 John Barnes Earth Made of Glass
1999 Peter Delacorte Time on My Hands
1999 Ken MacLeod The Cassini Division
1999 Christopher Priest The Extremes
1999 Alison Sinclair Cavalcade
 
1998 Mary Doria Russell The Sparrow 8 out of 10
1998 Stephen Baxter Titan
1998 Elizabeth Hand Glimmering
1998 James Lovegrove Days
1998 Jeff Noon Nymphomation
1998 Sheri S. Tepper The Family Tree
 
1997 Amitav Ghosh The Calcutta Chromosome
1997 Stephen Baxter Voyage
1997 Jack McDevitt The Engines of God 6 out of 10
1997 Kim Stanley Robinson Blue Mars 5 out of 10
1997 Sheri S. Tepper Gibbon's Decline and Fall
1997 N. Lee Wood Looking for the Mahdi
 
1996 Paul J. McAuley Fairyland 4 out of 10
1996 Patricia Anthony Happy Policeman
1996 Stephen Baxter The Time Ships 4 out of 10
1996 Ken MacLeod The Star Fraction
1996 Christopher Priest The Presige
1996 Neal Stephenson The Diamond Age 7 out of 10
 
1995 Pat Cadigan Fools
1995 John Barnes Mother of Storms
1995 Gwyneth Jones North Wind
1995 Paul J. McAuley Pasquale's Angel
1995 James K. Morrow Towing Jehovah
1995 Kristine Kathryn Rusch Alien Influences
 
1994 Jeff Noon Vurt
1994 John Barnes A Million Open Doors
1994 Nicola Griffith Ammonite 8 out of 10
1994 Neal Stephenson Snow Crash 9 out of 10
1994 Michael Swanwick The Iron Dragon's Daughter
1994 David Zindell The Broken God
 
1993 Marge Piercy Body of Glass
1993 Kim Stanley Robinson Red Mars 5 out of 10
1993 Ian McDonald Hearts, Hands and Voices
1993 Richard Paul Russo Destroying Angel
1993 Michael Swanwick Stations of the Tide 6 out of 10
1993 Sue Thomas Correspondence
1993 Lisa Tuttle Lost Futures
1993 Connie Willis Doomsday Book 8 out of 10
 
1992 Pat Cadigan Synners 6 out of 10
1992 Stephen Baxter Raft
1992 Paul J. McAuley Eternal Light
1992 Gwyneth Jones White Queen 4 out of 10
1992 Richard Paul Russo Subterranean Gallery
1992 Dan Simmons Hyperion 10 out of 10
1992 Dan Simmons The Fall of Hyperion 8 out of 10
 
1991 Colin Greenland Take Back Plenty
1991 Iain M. Banks Use of Weapons 8 out of 10
1991 Mary Gentle Rats and Gargoyles
1991 K.W. Jeter Farewell Horizontal
1991 Pat Murphy The City, Not Long After
1991 Misha Nogha Red Spider, White Web
 
1990 Geoff Ryman The Child Garden
1990 Jonathan Carroll A Child Across the Sky
1990 Lisa Goldstein A Mask for the General
1990 Ian McDonald Desolation Road
1990 Paul Park Soldiers of Paradise
1990 Mike Resnick Ivory
1990 David Zindell Neverness 2 out of 10
 
1989 Rachel Pollack Unquenchable Fire
1989 Michael Bishop Philip K. Dick is Dead, Alas
1989 Richard Grant Rumours of Spring
1989 Gwyneth Jones Kairos
1989 Lucius Shepard Life During Wartime
1989 Brian Stableford Empire of Fear
1989 Ian Watson Whores of Babylon
 
1988 George Turner The Sea and Summer
1988 Michael Bishop Ancient of Days
1988 John Crowley Aegypt
1988 Ken Grimwood Replay
1988 Stanislaw Lem Fiasco
1988 Keith Roberts Gráinne
1988 H.F. Saint Memoirs of an Invisible Man 7 out of 10
 
1987 Margaret Atwood The Handmaid's Tale
1987 Greg Bear Eon
1987 Samuel R. Delany Stars in My Pocket Like Grains of Sand
1987 Gwyneth Jones Escape Plans
1987 Kim Stanley Robinson The Memory of Whiteness
1987 Josephine Saxton Queen of the States
1987 Bob Shaw The Ragged Astronauts
1987 Lucius Shepard Green Eyes

Ratings for books that don't have a review are based on my memory of the book. The rating may well change if I get a chance to read the book again.

Last modified and spun 2017-05-08