Reviews of John W. Campbell Finalists

This is a list of the John W. Campbell Memorial Award winners and finalists, including ratings for those books that I've read and links to reviews where I've written one. Winners are in bold.

This is a judged award for the best SF novel of the year published in the United States (not to be confused with the John W. Campbell Award for Best New Writer that's awarded with the Hugos).

From 2002 on, this is the full finalist list, which is every book that received a first, second, or third place vote from the jury. Before that date, this is the first, second, and third place winners for that year, since the full finalist list isn't available.

2017 Lavie Tidhar Central Station
2017 Don DeLillo Zero K
2017 Kij Johnson The Dream-Quest of Vellitt Boe
2017 Paul J. McAuley Into Everywhere
2017 Alastair Reynolds & Stephen Baxter The Medusa Chronicles
2017 Nisi Shawl Everfair
2017 Tricia Sullivan Occupy Me
2017 Tade Thompson Rosewater
2017 Colson Whitehead The Underground Railroad
2017 Aliya Whiteley The Arrival of Missives
2017 Rick Wilber Alien Morning
2017 Ben Winters Underground Airlines
2017 Nick Wood Azanian Bridges
 
2016 Eleanor Lerman Radiomen
2016 Paolo Bacigalupi The Water Knife
2016 Dave Hutchinson Europe at Midnight
2016 Ian McDonald Luna: New Moon
2016 James Morrow Galapagos Regained
2016 Linda Nagata Going Dark
2016 Nnedi Okorafor The Book of Phoenix
2016 Kit Reed Where
2016 Kim Stanley Robinson Aurora
2016 Adam Roberts The Thing Itself
2016 Neal Stephenson Seveneves
 
2015 Claire North The First Fifteen Lives of Harry August
2015 Nina Allan The Race
2015 James L. Cambias A Darkling Sea
2015 William Gibson The Peripheral
2015 Daryl Gregory Afterparty
2015 Dave Hutchinson Europe In Autumn
2015 Simon Ings Wolves
2015 Cixin Liu & Ken Liu The Three-Body Problem 6 out of 10
2015 Emily St. John Mandel Station Eleven
2015 Will McIntosh Defenders
2015 Laline Paull The Bees
2015 Adam Roberts Bête
2015 John Scalzi Lock In
2015 Andy Weir The Martian
2015 Jeff VanderMeer Annihilation
2015 Jeff VanderMeer Authority
2015 Jeff VanderMeer Acceptance
2015 Peter Watts Echopraxia
 
2014 Marcel Theroux Strange Bodies
2014 Max Barry Lexicon
2014 Stephen Baxter Proxima
2014 Dave Eggers The Circle
2014 Karen Joy Fowler We Are All Completely Beside Ourselves
2014 Nicola Griffith Hild 8 out of 10
2014 Wolfgang Jeschke The Cusanus Game
2014 Ann Leckie Ancillary Justice 10 out of 10
2014 Phillip Mann The Disestablishment of Paradise
2014 Paul McAuley Evening's Empires
2014 Linda Nagata The Red: First Light
2014 Christopher Priest The Adjacent
2014 Alastair Reynolds On the Steel Breeze
2014 Kim Stanley Robinson Shaman
2014 Charles Stross Neptune's Brood 8 out of 10
 
2013 Adam Roberts Jack Glass
2013 Iain M. Banks The Hydrogen Sonata
2013 Terry Bisson Any Day Now
2013 David Brin Existence
2013 Cory Doctorow & Charles Stross The Rapture of the Nerds
2013 M. John Harrison Empty Space
2013 Ken MacLeod Intrusion
2013 China Miéville Railsea
2013 Hannu Rajaniemi The Fractal Prince
2013 Alastair Reynolds Blue Remembered Earth 7 out of 10
2013 Kim Stanley Robinson 2312 5 out of 10
2013 John Varley Slow Apocalypse
2013 G. Willow Wilson Alif the Unseen
 
2012 Christopher Priest The Islanders
2012 Joan Slonczewski The Highest Frontier
2012 Ernest Cline Ready Player One
2012 Kathleen Ann Goonan This Shared Dream
2012 Will McIntosh Soft Apocalypse
2012 China Miéville Embassytown 9 out of 10
2012 Michael Swanwick Dancing with Bears
2012 Lavie Tidhar Osama
2012 Daniel H. Wilson Robopocalypse
2012 Gene Wolfe Home Fires
2012 Rob Ziegler Seed
 
2011 Ian McDonald The Dervish House 7 out of 10
2011 Jon Armstrong Yarn
2011 Greg Bear Hull Zero Three
2011 William Gibson Zero History
2011 Tom McCarthy C
2011 Adam Roberts New Model Army
2011 Hannu Rajaniemi The Quantum Thief
2011 Gavin Smith Veteran
2011 Sheri S. Tepper The Waters Rising
2011 Jean-Christophe Valtat Aurorarama
2011 E.O. Wilson Anthill
2011 Connie Willis Blackout 5 out of 10
2011 Connie Willis All Clear 5 out of 10
2011 Charles Yu How to Live Safely in a Science Fictional Universe
 
2010 Paolo Bacigalupi The Windup Girl 7 out of 10
2010 Margaret Atwood The Year of the Flood
2010 Iain M. Banks Transition
2010 Cory Doctorow Makers
2010 Nancy Kress Steal Across the Sky
2010 Paul McAuley Gardens of the Sun
2010 China Miéville The City & the City 9 out of 10
2010 Adam Roberts Yellow Blue Tibia
2010 Kim Stanley Robinson Galileo's Dream
2010 Robert J. Sawyer Wake 6 out of 10
2010 Bruce Sterling The Caryatids
2010 Robert Charles Wilson Julian Comstock 6 out of 10
 
2009 Cory Doctorow Little Brother 7 out of 10
2009 Ian MacLeod Song of Time
2009 Greg Bear City at the End of Time
2009 Nick Di Chario Valley of Day-Glo
2009 James Morrow The Philosopher's Apprentice
2009 Neal Stephenson Anathem 9 out of 10
 
2008 Kathleen Ann Goonan In War Times
2008 Brian Aldiss HARM
2008 Michael Chabon The Yiddish Policeman's Union 10 out of 10
2008 Nalo Hopkinson The New Moon's Arms
2008 Jay Lake Mainspring 6 out of 10
2008 Ken MacLeod The Execution Channel
2008 Ian McDonald Brasyl 7 out of 10
2008 Rebecca Ore Time's Child
2008 Matt Ruff Bad Monkeys
2008 Robert J. Sawyer Rollback 6 out of 10
2008 Jose Carlos Somoza Zig Zag
2008 Sheri S. Tepper The Margarets
2008 Jeffrey Thomas Deadstock
2008 Robert Charles Wilson Axis
 
2007 Ben Bova Titan
2007 Nick DiChario A Small and Remarkable Life
2007 David Louis Edelman Infoquake
2007 M. John Harrison Nova Swing
2007 Jack McDevitt Odyssey 6 out of 10
2007 James Morrow The Last Witchfinder
2007 Justina Robson Living Next Door to the God of Love
2007 Barbara Sapergia Dry
2007 Karl Schroeder Sun of Suns 7 out of 10
2007 Charles Stross Glasshouse 9 out of 10
2007 Vernor Vinge Rainbows End 6 out of 10
2007 Jo Walton Farthing 8 out of 10
2007 Peter Watts Blindsight 7 out of 10
 
2006 Robert J. Sawyer Mindscan
2006 Stephen Baxter Transcendent
2006 Steve Cash The Meq
2006 David Gerrold Child of Earth
2006 Paul McAuley Mind's Eye
2006 Jack McDevitt Seeker 8 out of 10
2006 Ken Macleod Learning the World 7 out of 10
2006 Ian R. Macleod The Summer Isles
2006 David Marusek Counting Heads
2006 Charles Stross Accelerando 8 out of 10
2006 Karen Traviss The World Before 7 out of 10
2006 Robert Charles Wilson Spin 7 out of 10
 
2005 Richard Morgan Market Forces
2005 John Barnes Gaudeamas
2005 Jack Dann The Rebel
2005 Ken MacLeod Newton's Wake
2005 Louise Marley The Child Goddess
2005 Paul McAuley White Devils
2005 Audrey Niffenegger The Time Traveler's Wife 8 out of 10
2005 Frederik Pohl The Boy Who Would Live Forever
2005 Robert Reed The Well of Stars
2005 Philip Roth The Plot Against America
2005 Geoff Ryman Air 10 out of 10
2005 Karen Traviss City of Pearl 8 out of 10
 
2004 Jack McDevitt Omega 7 out of 10
2004 Max Barry Jennifer Government
2004 Philip Baruth The X President
2004 Greg Bear Darwin's Children
2004 Mike Brotherton Star Dragon
2004 Michael Flynn The Wreck of the River of Stars
2004 Kay Kenyon The Braided World
2004 James Lovegrove Untied Kingdom
2004 Syne Mitchell The Changeling Plague
2004 Linda Nagata Memory
2004 Robert Reed Sister Alice
2004 Justina Robson Natural History
2004 Sheri S. Tepper The Companions
2004 Amy Thomson Storyteller
2004 John Varley Red Thunder
 
2003 Nancy Kress Probability Space
2003 Steven Barnes Lion's Blood
2003 Greg Bear Vitals
2003 David Brin Kiln People 5 out of 10
2003 Christopher Priest The Separation
2003 Robert J. Sawyer Hominids 4 out of 10
2003 Brian Stableford Dark Ararat
2003 Michael Swanwick Bones of the Earth 6 out of 10
2003 Shari Tepper The Visitor
2003 John C. Wright The Golden Age
 
2002 Robert Charles Wilson The Chronoliths
2002 Jack Williamson Terraforming Earth
2002 Nancy Kress Probability Sun
2002 Ken MacLeod Dark Light
2002 Jack McDevitt Deepsix 6 out of 10
2002 Peter F. Hamilton Fallen Dragon
2002 C. J. Cherryh Hammerfall
2002 Paul Johnston The House of Dust
2002 Scott Mackay The Meek
2002 Maureen F. McHugh Nekropolis
2002 Jon Courtenay Grimwood Pashazade
2002 Connie Willis Passage 8 out of 10
 
2001 Poul Anderson Genesis
2001 Mary Gentle Ash
2001 Robert J. Sawyer Calculating God
2001 Jack McDevitt Infinity Beach
2001 Sheri S. Tepper The Fresco
 
2000 Vernor Vinge A Deepness in the Sky 8 out of 10
2000 Greg Bear Darwin's Radio 7 out of 10
2000 Norman Spinrad Greenhouse Summer
2000 Jack Williamson The Silicon Dagger
2000 Peter Watts Starfish 7 out of 10
 
1999 George Zebrowski Brute Orbits
1999 Poul Anderson Starfarers
1999 Bruce Sterling Distraction
 
1998 Joe Haldeman Forever Peace 7 out of 10
1998 Greg Bear Slant
1998 Paul Preuss Secret Passages
 
1997 Paul J. McAuley Fairyland 4 out of 10
1997 Kim Stanley Robinson Blue Mars 5 out of 10
1997 Mary Doria Russell The Sparrow 8 out of 10
 
1996 Stephen Baxter The Time Ships 4 out of 10
1996 Neal Stephenson The Diamond Age 7 out of 10
1996 Ian McDonald Chaga
 
1995 Greg Egan Permutation City
1995 Michael Bishop Brittle Innings
 
1994 Nancy Kress Beggars in Spain 7 out of 10
1994 Greg Bear Moving Mars 8 out of 10
 
1993 Charles Sheffield Brother to Dragons 7 out of 10
1993 Sheri S. Tepper Sideshow
1993 Vernor Vinge A Fire Upon the Deep 7 out of 10
 
1992 Bradley Denton Buddy Holly Is Alive and Well on Ganymede
1992 William Gibson & Bruce Sterling The Difference Engine
1992 Charles Platt The Silicon Man
1992 Michael Swanwick Stations of the Tide 6 out of 10
 
1991 Kim Stanley Robinson Pacific Edge
1991 Greg Bear Queen of Angels
1991 James K. Morrow Only Begotten Daughter
 
1990 Geoff Ryman The Child Garden
1990 K.W. Jeter Farewell Horizontal
1990 John Kessel Good News from Outer Space
 
1989 Bruce Sterling Islands in the Net
1989 Kim Stanley Robinson The Gold Coast
1989 Anne McCaffrey Dragonsdawn 6 out of 10
 
1988 Connie Willis Lincoln's Dreams 7 out of 10
1988 George Turner The Sea and Summer
1988 Geoff Ryman The Unconquered Country
 
1987 Joan Slonczewski A Door into Ocean
1987 James K. Morrow This Is the Way the World Ends
1987 Orson Scott Card Speaker for the Dead 10 out of 10
 
1986 David Brin The Postman 4 out of 10
1986 Kurt Vonnegut Galápagos
1986 Greg Bear Blood Music
1986 Keith Roberts Kiteworld
 
1985 Frederik Pohl The Years of the City
1985 Lucius Shepard Green Eyes
1985 William Gibson Neuromancer 7 out of 10
 
1984 Gene Wolfe The Citadel of the Autarch 7 out of 10
1984 John Batchelor The Birth of the People's Republic of Antarctica
1984 John Sladek Tik-Tok 5 out of 10
 
1983 Brian W. Aldiss Helliconia Spring
1983 Michael Bishop No Enemy But Time 5 out of 10
 
1982 Russell Hoban Riddley Walker
 
1981 Gregory Benford Timescape 5 out of 10
1981 Damien Broderick The Dreaming Dragons
1981 Gene Wolfe The Shadow of the Torturer 8 out of 10
 
1980 Thomas M. Disch On Wings of Song
1980 John Crowley Engine Summer
1980 J.G. Ballard The Unlimited Dream Company
 
1979 Michael Moorcock Gloriana
1979 Paddy Chayefsky Altered States
1979 Donald R. Bensen And Having Writ...
 
1978 Frederik Pohl Gateway 7 out of 10
1978 Arkady & Boris Strugatsky Roadside Picnic
1978 Philip K. Dick A Scanner Darkly
 
1977 Kingsley Amis The Alteration
1977 Frederik Pohl Man Plus 6 out of 10
1977 Kate Wilhelm Where Late the Sweet Birds Sang 5 out of 10
 
1976 Robert Silverberg The Stochastic Man
1976 Bob Shaw Orbitsville
 
1975 Philip K. Dick Flow My Tears, the Policeman Said
1975 Ursula K. Le Guin The Dispossessed 8 out of 10
 
1974 Robert Merle Malevil
1974 Arthur C. Clarke Rendezvous with Rama 3 out of 10
1974 Ian Watson The Embedding
1974 Peter Dickinson The Green Gene
 
1973 Barry N. Malzberg Beyond Apollo
1973 James E. Gunn The Listeners
1973 Christopher Priest Darkening Island

Ratings for books that don't have a review are based on my memory of the book. The rating may well change if I get a chance to read the book again.

Last modified and spun 2018-02-11